48 spillere klar til Top 12

Dato: 
05.11.2019

- for ungdom der afvikles den 25.- 26. januar 2020 i Royal Stage i Hillerød.

Billedet er fra DT-slutspillet for ungdom i Odense Kasernehal i 2019. Foto: Kim Holm Pedersen.

Ungdomsansvarlige Magnus Mallander har forhåndsudtaget i alt 48 spillere i de seks rækker til ungdoms Top 12, som i denne sæson afvikles den 25.- 26. januar 2020 på Royal Stage i FrederiksborgCentret, Milnersvej 39, 3400 Hillerød.
Spillerne er udtaget på baggrund af deres ratingtal. Det fremgår desuden af listen, hvilke spillere der har fået dispensation i forhold til reglen om spillede kampe.

De resterende pladser i hver række fordeles via ”Kvalifikation til Top 12”, som afvikles den 7.- 8. december 2019 i Bjerringbro Idræts- & Kulturcenter. Læs mere her


Det er "lokalunionerne" der udtager spillere dertil. Ved "Kvalifikation til Top 12" spilles der om fire pladser til hver række. Nummer fem er førstereserve, nummer seks andenreserve og så fremdeles.

Hvis der kommer afbud fra en af de forhåndsudtagede spillere inden ”Kvalifikation til Top 12”, bliver denne spiller erstattet af en reserve jf. nedennævnte reserverækkefølge.

Vær opmærksom på at udtagelsen jf. konceptet kun er offentliggjort på bordtennisdanmark.dk.

De forhåndsudtagede samt reserverne skal tilmelde sig (eller melde afbud) senest mandag den 4/11-2019 til carsten.egeholt@bordtennisdanmark.dk.

Denne side vil løbende blive opdateret med tilmeldinger og afbud. Navne på spillere der har tilmeldt sig vil stå med fed skrift. Navne på spillere der har meldt afbud vil stå med kursiv skrift.

Der vil på et senere tidspunkt komme yderligere information om overnatningsmuligheder m.m. Hold derfor øje med bordtennisdanmark.dk.

Læs koncepterne for henholdsvis "Kval. Top 12" og "ungdoms Top 12" her

Herunder kan du se de 48 spillere, der er udtaget direkte til ungdoms Top 12:

DAME U21/JUNIOR
1. Jocefina Daoya Haagensen, Hvidovre

2. Sally Maribo, Viby
3. Louise Andersen, Ribe
4. Mie Schou Salhauge, Hvidovre
5. Louise Jakobsen, Greve
6. Ida Bønding Schøsler, København
7. Ann-Christine Rosager Chr., Hvidovre

8. Anna Volcheck Ansø, Silkeborg
Reserver
1. Josephine Ravn Christensen, Silkeb.
2. Celine Sophie Røn Andersen, Hillerød
3. Amalie Ipsen, Helsingør
4. Mia Thomsen, Esbjerg

PIGE
1. Mille Lyngsø Stoffregen, Silkeborg
2. Sia Mann Sinding, Viby
3. Freja Nielsen, Brøndby
4. Malene Dyrby Hansen, Viby
5. Emma Eckeroth, Allerød (disp.)
6. Sofie Eckeroth, Allerød (disp.)

7. Rebecca Mejer, Hillerød
8. Ida Balk-Møller, Amager
Reserver
1. Emma Vendelbo Clement, Vir. (disp.)
2. Victoria Berthelsen, Amager
Maria Albæk, AIF - afbud
3. Mille Helene Hansen, OB

YNGRE PIGE
1. Maja Helene Hansen, OB
2. Nikoline Kure, Amager
3. Amalia Sophie Skulska, Viborg
4. Sally Lou, Hillerød
5. Fiona Overgaard, Gladsaxe
6. Sørine Diness, Sisu/MBK
7. Anastasia Kristensen, Amager
8. Carolina Engberg Havsteen, Amager
Reserver
Josefine Nielsen, Amager - afbud
1. Lærke Ditlevsen, HBTK 74
2. Marie Deckert, Hasle
3. Sara Mahmoud, Brøndby

HERRE JUNIOR
1. Daniel Simonsen, Hillerød
Joseph William Cope, B 75 - ikke tilmeldt
2. Theo Dyekjær, Virum (disp.)
3. Noah Tolstrup Hvid, OB (disp.)
4. Patrick Skarsholm, Hillerød (disp.)
5. Matias Larsen, Silkeborg
6. Oscar Hovmøller, Viby
7. Nicklas Boldt Hansen, Nyråd
8. Emil Lynge Sørensen, Kbh. (disp.)

Reserver
1. Emil Friis Hansen, Brønshøj (disp.)
2. Mads Toft Schmidt, Roskilde
3. Cristian David Hold, Silkeborg

DRENGE
1. Viktor Oksfeldt, Viby
2. Carl Carstensen Køngerskov, Hillerød
3. Jacob Laursen, Nørreå
4. Sofus K. Andreasen, Virum
5. David Lund Heinig, Virum
6. Emil Sørensen, Trelleborg 
7. Asbjørn Thomsen, OB
8. Oliver Skouboe Berntsen, Hvidovre
Reserver
1. Malte Bror Poulsen, Virum
2. Nick Tran, Triton
3. Albert Gabel, Hørning
4. Albert Wolfsberg, Hillerød

YNGRE DRENGE
1. Domynikas Samuolis, Hillerød (disp.)
2. Johannes Grønborg, Viby
3. Johan Engberg Havsteen, Amager
4. Lasse Fly Kristensen, Viby
5. Casper Munk Andreasen, Viby
6. Rasmus Balslev Larsen, Viby
7. Jeppe Bonné, Silkeborg
8. Erik Høier, Gladsaxe
Reserver
1. Jeppe Grønborg, Viby
2. Frederik Hold, Silkeborg
3. Janus Høghøj Bedsted, Gladsaxe
4. Jonathan Blom, Frederiksberg

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson: 
Magnus Mallander
Kontaktperson tlf.: 
91 17 79 59