BTDK-Nyt

Kategori: 
Dato: 
07.10.2019

- uge 41, 2019. Uddrag af stort og småt lige nu.

Bordtennis Danmark har ansat ny direktør
Martin Lundkvist er pr. 1. november 2019 ansat som direktør for Bordtennis Danmark. Læs mere om Martin her

Sådan spiller idrætten sammen med FN’s verdensmål
17 ambitiøse verdensmål og 169 delmål forpligter alle FN's 193 medlemslande. Hvordan spiller de sammen med idrætten? Giver det mening for os at bidrage - og i så fald hvordan?
Det korte svar er et rungende JA! Ingen kan gøre alt, men alle kan gøre noget - og idrætten kan faktisk gøre en del. Læs mere om, hvordan idrætten spiller sammen med FN´s verdensmål i vedhæftede rapport fra DIF. Der er udvalgt 11 verdensmål, som idrætten kan rykke på – og vi kan alle sammen bidrage.

DIF’s coachinguddannelse
Coaching 1: Målgruppen er alle trænere, som har lyst til at forbedre den måde, de agerer træner på. Undervisere Jakob Hansen og Carsten Hvid Hansen. Datoer: Modul 1: Onsdag den 11. december 2019. Modul 2: Onsdag den 29. januar 2020. Modul 3: Onsdag den 11. marts 2019 - alle tre dage fra kl. 8.30 til 20.00. Pris kr. 12.500,- kr. Tilmeldingsfrist mandag den 4. november 2019.
Coaching 2: Målgruppen er aktive trænere indenfor konkurrence og/eller elitesport. Adgangskravet til forløbet er, at du også har DIF Coaching 1 på dit CV. Undervisere Jakob Hansen og Kristoffer Henriksen. Datoer 2020: Mandag den 16. marts fra kl. 14.00 til tirsdag den 17. marts kl. 16.00. Mandag den 8. juni kl. 16.00 til tirsdag den 9. juni kl. 16.00. Pris kr. 13.750,- kr.
Tilmeldingsfrist mandag den 3. februar 2020. Læs mere om coaching 1 og 2 her

Kommende trænerkurser
Sørg for at klubbens trænere er opdateret på seneste viden om f.eks. aldersrelateret træning og gode træningsmiljøer for unge. Læs mere her

Trænerkrav til DT-klubber
Har din klub hold i Bordtennis Ligaen (herre/dame), 1. division (herre/dame), eller Juniorligaen (herre) i denne sæson, skal klubben opfylde trænerkravet jf. direktivet. Klik her

Sådan håndteres en shitstorm på facebook
De sociale medier er et effektivt redskab til at nå ud til klubbens medlemmer og til potentielle medlemmer. Desværre hænder det også, at tonen og debatten på f.eks. Facebook tager en uventet drejning, så man havner midt i en shitstorm. Få gode råd til, hvordan I forbereder jer og håndterer en shitstorm på facebook her

Fasthold klubbens voksenmedlemmer
Få konkrete anbefalinger og værktøjer til, hvordan jeres klubber med få greb kan blive endnu bedre til at fastholde nuværende voksenmedlemmer. Få også tips til, hvordan klubberne kan få tidligere voksenmedlemmer til at komme tilbage. Klik her

Få gode tips til facebook
Hvordan skaber I større synlighed på Facebook? Kan Facebook bruges til jeres interne kommunikation i klubben? Og hvordan bruger I bedst Facebook i jeres rekruttering af nye medlemmer? Få svaret i tre videoer. Klik her

Nyt fra Skole OL
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ”Skole OL” følge med i, hvordan det går med "Skole OL". Klik her

Skole OL: Vær med - og synliggør jeres klub
BTDK starter en ny sæson op for skoleåret 2019-2020, hvor interesserede klubber kan melde sig allerede nu. Otte ihærdige klubber har allerede meldt deres ankomst og er i gang med opsøgende arbejde med deres omkringliggende skoler. Læs mere her

Søg støtte til idrætsudøver eller idrætsleder i uforskyldt nød
Nu kan der via DBU´s ungdomsfond af 18. maj 1964 søges om støtte til danske idrætsudøvere og idrætsledere, der uforskyldt er kommet i nød som følge af sygdom, ulykke eller anden uforskyldt årsag. Læs mere og ansøg her

Spiseforstyrrelser på dagsordenen
32 specialforbund var torsdag den 6. juni samlet i Idrættens Hus til dialogmøde om spiseforstyrrelser, trivsel og trænerrollen. En af konklusionerne på mødet blev, at alle specialforbund skal udpege en ansvarlig, der skal stå for arbejdet med TalentHUSET, herunder spiseforstyrrelser, trænerrollen og trivsel. Læs mere her

Børnehjælpsdagens julelotteri
Fra den 10. oktober vil Børnehjælpsdagens traditionsrige Julelotteri igen være på gaden. Hundredvis af foreninger, idrætsklubber og skoleklasser over hele landet vil sælge Julelodder og tjene rigtig gode penge til deres klasse- og foreningskasse. Læs mere her

Test: Hvor frivillig er din idrætsforening?
Hjælp din forening med at fastholde og rekruttere frivillige. Resultatet af testen og relevante værktøjer kan du gemme på computeren. Klik her

44 millioner kroner til idrætsforeninger
DIF og DGI’s foreningspulje har i sit debutår bevilget knap 44 millioner kroner til idrætsforeninger i hele Danmark oven på en kæmpe interesse for puljen. Læs mere her

Bordtennis i Brønderslev gennem 75 år
Lørdag den 9. november fejrer BI Bordtennis 75 års jubilæum med både reception og fest. Læs bl.a. den flotte jubilæumsfolder her

90-års jubilæum i Nyborg
Godt 200 gæster lagde vejen forbi, da bordtennisklubben i Nyborg lørdag den 21. september fejrede 90-års jubilæum. Læs mere her

Er du forsikret i klubben?
Vidste du, at alle idrætsklubber og deres medlemmer er forsikret? Du kan læse om idrættens forsikringer her

Gratis ”Idrætsliv” til din klub
Din klub har mulighed for at modtage magasinet Idrætsliv, som frit kan deles ud medlemmerne. Send en mail til ansvarshavende redaktør Jacob Bech Andersen på jaa@dif.dk (eller ring på tlf.: 43 26 20 29), hvor du angiver til hvilken adresse bladene skal leveres til, og hvem der er kontaktperson i klubben. Hvis du vil modtage Idrætsliv elektronisk, så kan du sende en mail til idraetsliv@dif.dk
Læs det seneste nummer af Idrætsliv elektronisk her

Parabordtennis
På BTDKs hjemmeside findes menupunktet ”Parabordtennis” i den sorte topbjælke, hvor du finder informationer om både landshold og Team Rising Stars. Klik her

Om BTDK
På BTDK’s hjemmeside finder du under ’Om BTDK’ både menupunkterne ’Bestyrelse’ og ’Medarbejdere’ samt ’udvalg’ og ’faggrupper’. Klik her

Bordtennis Danmarks Love
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Klubservice’ vælge ’Regler’. Her finder du Bordtennis Danmarks Love, som er lagt på hjemmesiden den 3. juni 2019. Klik her

Sæsonplan
Under ’Kalendergruppen’ på BTDK’s hjemmeside finder du et oversigt over sæsonen 2019-2020. Print ud i A3 format og få det store overblik. Følg altid med i BTDKs ’Kalender’, der løbende vil blive opdateret. Klik her

DM-arrangører på plads
I 2020 og 2021 afholdes DM senior i Odense, mens DM ungdom i 2020 og 2021 afholdes i Park Vendia-hallen i Hjørring. Ungdoms Top 12 afholdes i 2020 i FrederiksborgCentret i Hillerød.

Danmarksturneringen er i gang
En ny spændende sæson i Danmarksturneringen er startet. I forbindelse med udarbejdelsen af det nye turneringsreglement er indført flere ændringer, som alle bedes være meget opmærksomme på. Læs mere her

Turneringsreglement
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Klubservice’ vælge ’Regler’. Her finder du bl.a. turneringsreglement gældende for sæson 2019-2020, som er lagt på hjemmesiden den 1. august 2019. De mest væsentlige ændringer er desuden oplistet på siden. Klik her

Sagsoversigt
På BTDKs hjemmeside finder du menupunktet ’Om BTDK’. Vælg ’Faggrupper’ og dernæst ’Turnerings- og stævnegruppe’. Gennem hele sæsonen kan du her følge med i samtlige sager, som turneringsgruppen behandler. ”Sagsoversigt 2019-2020” bliver opdateret løbende til tider flere gange ugentligt. Følg med her

Veteranreglement
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Klubservice’ vælge ’Regler’. Her finder du bl.a. veteranreglement gældende for sæson 2019-2020, som er lagt på hjemmesiden den 15. august 2019. De mest væsentlige ændringer er desuden oplistet på siden. Klik her

Internationale veteranstævner
På veterangruppens side finder du et liste over internationale veteranstævner (senest opdateret 6/10-2019). Denne liste bliver opdateret flere gange om måneden, så hold øje med de mange aktiviteter for de lidt ældre batsvingere. Klik her

Statikken opdateret - specielt for nørder
På BTDK’s hjemmeside under ”Statistik” i den sorte topbjælke finder du 113 opdaterede statistiksider med bl.a. DM’er, EM’er og VM’er for både ungdom, senior og veteran, OL, World Cup, Nordiske Mesterskaber, Danmarksturneringen, Top 12, Hædersbevisninger og meget andet. Klik her

Svensk Grand Prix-serie for ungdom
I BTDKs ’Kalender’ på hjemmesiden er stævnerne i den svenske Yasaka Grand Prix-serie for ungdomsspillere også lagt på. Der kæmpes om Grand Prix-point i rækkerne Damer Juniorer -17, Herrar Juniorer -17, Flickor 14, Pojkar 14, Flickor 12 og Pojkar 12. Læs mere her

INTERNATIONALT
Tæt på landsholdsspillerne
Næsten dagligt vil der være opslag på hjemmesiden vedr. hvordan Danmarks bedste spillere klarer sig ved diverse internationale stævner, landskampe samt i deres respektive klubber. Hvis du vil vide mere om de danske dame-, herre- og ungdomslandsholdsspillere, så kan du på BTDK’s hjemmeside finde information under ’Elite’ i den sorte topbjælke, hvor du finder de respektive landshold.

International deltagelse
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Elite’ finde punktet ’International deltagelse’. Her kan du følge med i, hvilke danske spillere der deltager i de største internationale stævner. Klik her

Danske spillere i udenlandske klubber
Mange danskere spiller også for en klub i udlandet. På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Elite’ finde punktet ’Danske spillere i udlandet’. Her kan du følge de danske spillere i deres udenlandske ligaer. Send meget gerne en mail med oplysninger om spiller og klub/liga, hvis du har kendskab til en eller flere danske spillere, der i sæson 2019-2020 spiller i en udenlandsk liga. Vi skal have alle med. I kommende weekend spiller en række danskere i svenske ligaer. De vil så snart deres navne og klubber er at finde blive tilføjet på listen. I sidste sæson var ca. 50 danske spillere repræsenteret i udenlandske ligaer. På siden kan du ved at klikke på ligaen se yderligere statistik på hver enkelt. Kom til oversigten her

Hvad sker der?
På BTDK’s hjemmeside kan du i den sorte topbjælke under ’Kalender’ løbende se indbydelser til nationale og internationale stævner, finde links til internationale turneringers hjemmesider under ETTU og ITTF samt finde datoer for DT-runder, møder og meget andet. Klik her

God fornøjelse!

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09