Polish Open suspenderet

Dato: 
13.03.2020

- pga. frygten for coronasmitte.

Anders Lind ved Portugal Open i februar 2020. Foto: ITTF.

Der bliver ikke spillet videre ved Challenge Polish Open i Gliwice, der netop er blevet suspenderet: På hjemmesiden kan man læse:
"In light of the emerging situation due to CoVid-19 the ITTF confirms the immediate suspension of the 2020 ITTF Challenge Polish Open, with immediate effect from 13 March 2020".

Fra torsdag
Der er i alt seks danskere til start i Challenge Polish Open i Gliwice, hvor Anders Lind og Tobias Rasmussen er direkte i hovedturneringen i herresingle, mens Thor B. Christensen, Martin Buch Andersen og Peter Svenningsen startede i kvalifikationspuljer. Det gør de samme tre også i U21-rækken og så har man allerede kunnet opleve alle tre på tv-bord.

Herresingle
1/32-finale, fredag den 13. marts kl. 11.20 (bord 7)
Tobias Rasmussen, Danmark (nr. 217 på vr.) - Carlos Ishida, Brasilien (nr. 1.039 på vr.)

1/32-finale, fredag den 13. marts kl. 13.10 (bord 7)
Thor B. Christensen, Danmark (nr. 1.236 på vr.) - Samuel Walker, England (nr. 84 på vr.)

1/32-finale, fredag den 13. marts kl. 13.10 (bord 8)
Anders Lind, Danmark (nr. 81 på vr.) - Maciej Kolodziejczyk, Østrig (nr. 350 på vr.)

Herresingle
Kvalifikation, pulje 15, onsdag den 11. marts kl. 14.40 (bord 7)
Thor B. Christensen, Danmark (nr. 1.236 på vr.) - Siddhesh Pande, Indien (nr. 337 på vr.), 3-2 (7-11, 11-7, 4-11, 18-16, 11-7)
Kvalifikation, pulje 15, torsdag den 12. marts kl. 14.15 (bord 7)
Stanislav Kucera, Tjekkiet (nr. 396 på vr.) - Thor B. Christensen, Danmark, 3-0 (11-3, 11-8, 11-4)
Thor slutter som to'er i puljen, og går videre til hovedturneringen.

Kvalifikation, pulje 16, onsdag den 11. marts kl. 14.40 (bord 8)
Alex Naumi, Finland (nr. 303 på vr.) - Martin Buch Andersen, Danmark (nr. 604 på vr.), 3-2 (11-7, 5-11, 11-4, 9-11, 11-4)
Kvalifikation, pulje 16, torsdag den 12. marts kl. 14.15 (bord 8)
Uladzislau Rukliatsou, Hviderusland (nr. 434 på vr.) - Martin Buch Andersen, Danmark, 3-0 (11-5, 11-8, 11-9)

Kvalifikation, pulje 17, onsdag den 11. marts kl. 14.40 (bord 9)
Viacheslav Burov, Rusland (nr. 368 på vr.) - Peter Svenningsen, Danmark (nr. 1.365 på vr.), 3-0 (11-6, 11-8, 12-10)
Kvalifikation, pulje 17, onsdag den 11. marts kl. 17.20 (bord 9)
Konstantinos Angelakis, Grækenland - Peter Svenningsen, Danmark, 3-0 (11-8, 11-6, 12-10)
Kvalifikation, pulje 17, torsdag den 12. marts kl. 14.15 (bord 2 - tv-bord)
Maciej Kubik, Polen (nr. 529 på vr.) - Peter Svenningsen, Danmark, 3-0 (11-8, 11-6, 11-8). Se kampen her

Damesingle
Kvalifikation, pulje 7, onsdag den 11. marts kl. 16.00 (bord 7)
Stefanie H. Christensen, Danmark (nr. 247 på vr.) - Katarzyna Milena Kluszewska, Polen, 3-0 (11-7, 12-10, 11-6)
Kvalifikation, pulje 7, onsdag den 11. marts kl. 18.40 (bord 9)
Loan Thi Hong Le, Italien (nr. 399 på vr.) - Stefanie H. Christensen, Danmark (nr. 247 på vr.), 3-0 (11-7, 11-4, 15-13)

Herredouble
Kvalifikation, 1. runde, onsdag den 11. marts kl. 20.10 (bord 1 tv-bord)
Artur Grela/Tomasz Kotowski, Polen - Martin Buch Andersen/Peter Svenningsen, Danmark, 3-2 (15-13, 14-12, 8-11, 7-11, 11-7). Se kampen her

1/8-finale, fredag den 13. marts kl. 16.10 (bord 8)
Tobias Rasmussen, Danmark/Tom Jarvis, England (seedet 2) - Artur Grela/Tomasz Kotowski, Polen.

Herresingle, U21
Kvalifikation, pulje 1, onsdag den 11. marts kl. 10.00 (bord 1 - tv-bord)
Thor B. Christensen, Danmark - Uladzislau Rukliatsou, Hviderusland, 3-2 (11-9, 6-11, 11-9, 7-11, 11-4). Se kampen her
Kvalifikation, pulje 1, onsdag den 11. marts kl. 19.20 (bord 1 - tv-bord)
Cristian Chirita, Rumænien - Thor B. Christensen, Danmark, 3-1 (11-5, 11-7, 8-11, 11-4). Se kampen her
Tre spillere med hver en sejr og et nederlag i puljen, hvor Thor slutter som tre'er.

Kvalifikation, pulje 2, onsdag den 11. marts kl. 11.20 (bord 3)
Martin Buch Andersen, Danmark - Radim Bako, Tjekkiet, 3-1 (4-11, 11-5, 11-8, 11-6)
Kvalifikation, pulje 2, onsdag den 11. marts kl. 19.20 (bord 2 - tv-bord)
Martin Buch Andersen, Danmark - Kirill Fadeev, Tyskland, 3-0 (11-9, 11-9, 11-9). Se kampen her
Buch vinder dermed puljen og er videre til knock out-fasen.

Kvalifikation, pulje 6, onsdag den 11. marts kl. 10.00 (bord 7)
Florin Spelbus, Rumænien - Peter Svenningsen, Danmark, 3-0 (11-9, 11-9, 11-7)
Kvalifikation, pulje 6, onsdag den 11. marts kl. 11.20 (bord 8)
Peter Svenningsen, Danmark - Rafael Turrini, Brasilien, 3-1 (7-11, 12-10, 13-11, 11-8)
Kvalifikation, pulje 6, onsdag den 11. marts kl. 19.20 (bord 8)
Peter Svenningsen, Danmark - Mikhail Tsyhanouski, Hviderusland, 3-2 (11-7, 4-11, 8-11, 11-8, 11-6)
Tre spillere med to sejre i puljen, hvor Svenningsen slutter som tre'er.

1/16-finale, torsdag den 12. marts kl. 16.40 (bord 3)
Martin Buch Andersen, Danmark - Diego Orantes, El Salvador, 3-1 (11-13, 11-7, 12-10, 11-6)

1/8-finale, torsdag den 12. marts kl. 20.05 (bord 1 - tv-bord)
Jules Rolland, Frankrig - Martin Buch Andersen, Danmark, 3-1 (11-9, 11-7, 5-11, 11-2)

Der er livestreaming fra bord 1 og 2 gennem hele turneringen. Klik her
Følg turneringen her

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09