De seneste år er der en stigende interesse fra bordtennisklubberne på anbefalinger af udstyr, der kan understøtte bordtennis i skolen med SUKIRU. I første omgang har administrationen selv udviklet og sammensat SUKIRU-tasker ud fra de mest populære lege og eksisterende skoleforløb. Det arbejde er vi nu klar til at systematisere og Bordtennis Danmark har derfor indgået samarbejde med en stærk partner, som er ekspert i skoleudstyr og motorisk træning.
Fremover bliver det derfor TRESS Sport & Leg, der står for SUKIRU-tasker, motorikudstyr til fysisk træning og grej til skoleforløb med bordtennis. I det nye år præsenteres de forskellige muligheder for bordtennisforeningerne. Hos Bordtennis Danmark er der stor tilfredshed: “Vi har brugt meget tid på at samle op på de mange besøg, vi har haft i foreningerne omkring SUKIRU og skole – og det er dette arbejde, som vi nu får en professionel partner til at løse for os”, udtaler Kim Bak fra Bordtennis Danmark.
Hos TRESS Sport & Leg elsker man bordtennis: “Vi er glade for at spille rundt om bordet med Bordtennis Danmark i vores nye partnerskab. Sammen vil vi udvikle løsninger, der gør det nemmere for endnu flere danskere at blive aktive og opleve glæden ved bordtennis – samtidig med at vi styrker sporten gennem støtte til de frivillige og nye aktiviteter i skoler, foreninger og lokalsamfund. Partnerskabet er for os et fælles løfte om at fastholde, forny og udbrede en sport bl.a. til skoleforløb, der helt i TRESS’ ånd bygger på leg, fællesskab og bevægelse”, udtaler Jacob Winther fra TRESS Sport & Leg.
Det nye partnerskab er i første omgang for 2026 og 2027.


