De mange danske spillere skal i aktion allerede fra imorgen af, og her er er overblikket over de danske kampe og tider.
Herrernes grupper og tider:
I Gruppe 4 er Kasper Sternberg trukket ind sammen med Pär Gerell (SWE), Darius Knight (ENG) og Magnus Magnusson (ISL). Kaspers pulje kan ses her.
I Gruppe 8 er Claus Nielsen kommet i samme pulje som Carlos Machado (ESP), Yannick Vostes (BEL) og Admir Duranspahic. Claus’ pulje kan ses her.
I Gruppe9 er Finn Tugwell røget sammen med Daniel Gorak (POL), Yevhen Pryshchepa (UKR) og Gleb Shamruk (IRL). Se Finns gruppe her.
I Gruppe 10 skal Anders Lind møde Yaroslav Zhmudenko (UKR), Niagol Stoyanov (ITA) og Cedric Nuytinck(BEL). Se Linds gruppe her.
I Gruppe 11 skal Jonathan Groth op imod Thomas Keinath (SVK), Jean Lauric (BEL), Dominik Skraban (SLO). Gruppen kan ses her.
I Gruppe 13 skal Mikkel Hindersson møde Alexey Liventsov (RUS), Mattias Karlsson (SWE) og Lionel Weber (SUI). Se gruppen her.
I Gruppe 14 er Allan Bentsen højest rangeret og møder Lubomir Jancarik (CZE), Olah Benedek (FIN) og Petyo Krastev (BUL). Se gruppen her.
I Gruppe 18 skal Tobias Lau op imod Pete Zolt (SRB), Ovidiu Ionescu (ROM) og Leonardo Mutti (ITA). Tobias’ gruppe kan ses her.
I Gruppe 26 er Morten Hyrup oppe imod Tomislav Kolarek (CRO), Tomas Konecny (CZE), Aleksandr Smirnov (EST) og Kari Mimisson (ISL). Se gruppen her.
Damernes grupper og tider:
I Gruppe 5 møder Stefanie Christensen Polina Mikhaylova (RUS), Andrada Vincze (BEL) og Ana Neves (POR). Se gruppen her.
I Gruppe 12 er Mie Jacobsen trukket ind mod Dora Mdarasz (HUN), Monica Pietkiewicz (POL) og Filareti Exarchou (GRE). Se Mies gruppe her.
I Gruppe 17 møder Pernille Agerholm Monika Molnar (SRB), Alena Dubkova (BLR), Ieva Venslaviciute ( LTU) og Henrietta Nielsen (FRO). Se gruppen her.
I Herre double ser lodtrækningen således ud:
I Gruppe 7 skal Tobias Lau/Morten Hyrup møde Kosiba/Lakatos (HUN) og Lauric/Nuytinck (BEL). Se gruppen her.
I Gruppe 9 skal Anders Lind/Claus Nielsen op imod Burgis/Svensson (LTU/SWE) og Burov/Lakeev (RUS). Se gruppen her.
I Gruppe 12 skal Mikkel Hindersson/Allan Bentsen op imod Lasan/Pattantyus (SLO/HUN) og Omri/Tauber (ISR). Gruppen kan ses her.
I Dame double ser det således ud:
I Gruppe 5 Pernille Agerholm og Andrea Todorovic skal op imod Creemers/Stefanska (NED/POL) og Petrova/Tsistjakova (EST). Gruppen kan ses her.
I Gruppe 7 møder Stefanie Christensen og Mie Jacobsen Balazova/Matelova (SVK/CZE) og Fajmut/Tomazini (SLO). Se gruppen her.
Under hele EM laver dr.dk/bordtennis en imponerende dækning. Læs bl.a. reaktioner på lodtrækningen samt meget andet.
Onsdagens danskerprogram ser således ud:
10:00: Lau/Hyrup – Kosiba/Lakatos Bord 5
10:40: Christensen/Jacobsen – Balazova/Matelova Bord 5
10:40: Lind/Nielsen – Burgis/Svensson Bord 6
11:20: Agerholm/Todorovic – Petrova/Tsistjakova Bord 8
11:20: Lau/Hyrup – Lauric/Nuytinck Bord 5
12:00: Christensen/Jacobsen – Fajmut/Tomazini Bord 5
12:00: Lind/Nielsen – Burov/Lakeev Bord 6
12:00: Hindersson/Bentsen – Omri/Tauber Bord 7
12:40: Agerholm/Todorovic – Creemers/Stefanska Bord 8
13:20: Hindersson/Bentsen – Lasan/Pattantyus Bord 8
15:00: Agerholm – Venslaviciute Bord 5
15:00: Hyrup – Smirnov Bord 8
15:45: Christensen – Mikhaylova Bord 6
15:45: Sternberg – Knight Bord 10
16:30: Jacobsen – Madarasz Bord 11
16:30: Lind – Zhmudenko Bord 12
16:30: Tugwell – Pryshchepa Bord 5
16:30: Nielsen – Machado Bord 13
17:15: Groth – Lauric Bord 10
17:15: Hindersson – Karlsson Bord 5
18:00: Bentsen – Krastev Bord 5
18:45: Christensen – Vincze Bord 6
18:45: Lau – Pete Bord 5
19:30: Jacobsen – Pietkiewicz Bord 5
21:00: Agerholm – Dubkova Bord 10
21:00: Hyrup – Konency Bord 9