Jonathan Groth klar til semifinalen

Kategori: 
Dato: 
15.12.2020

- i Champions League sammen med sit russiske hold TTSC UMMC, der vandt med 3-1 over polske Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki.

Det var de otte højest rangerede hold, der løste billet til årets kvartfinaler efter det indledende gruppespil i Champions League. Kvartfinalerne spilles løbende tirsdag og russiske TTSC UMMC (seedet 3) med Jonathan Groth på holdet lagde her til formiddag for, da holdet spillede sig i semifinalen ved at vinde med 3-1 over polske KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki (seedet 7).

Det polske hold formåede at presse de russiske favoritter, der dog langsomt men sikkert åd sig ind i holdkampen og fik overtaget - ikke mindst på en god indsats af det danske islæt.

Tjekkiske Pavel Sirucek åbnede ballet for det polske hold og viste vejen ved at vinde en overraskende sejr på 3-1 i sæt over engelske Liam Pitchford (nr. 15 på verdensranglisten).
Det lagde pres på Jonathan Groth, der dog i den efterfølgende kamp viste styrken ved at vinde med de samme sætcifre over polske Marek Badowski (nr. 82 på verdensranglisten). Tomislav Pucar fra Kroatien bragte det russiske hold på 2-1 ved at vinde over den blot 14-årige Milosz Redzimski fra Polen, der ydede god modstand mod verdens nr. 33.
Liam Pitchford var igen under pres i sin anden kamp, som han dog vandt med 3-1 i sæt og dermed spillede UMMC i semifinalen, hvor holdet skal møde vinderen af Sporting Clube de Portugal, Portugal (seedet 6) og Borussia Düsseldorf, Tyskland (seedet 2).

Næste kvartfinale spilles kl. 13.30 og står mellem Fakel-Gazprom Orenburg, Rusland (seedet 1) og Roskilde Bordtennis (seedet 8). Følg kampen LIVE her

Kvartfinaler
Tirsdag den 15. december
TTSC UMMC, Rusland (3) - KS Dartom Bogoria Grodzisk Mazowiecki, Polen (7)…3-1
Liam Pitchford (nr. 15 på vr.) - Pavel Sirucek (nr. 51 på vr.), 1-3 (6-11, 11-13, 11-6, 10-12). Se kampen her
Jonathan Groth (nr. 30 på vr.) - Marek Badowski (nr. 82 på vr.), 3-1 (11-7, 11-2, 9-11, 11-7). Se kampen her
Tomislav Pucar (nr. 33 på vr.) - Milosz Redzimski, 3-1 (8-11, 11-8, 11-9, 11-6). Se kampen her
Liam Pitchford (nr. 15 på vr.) - Marek Badowski (nr. 82 på vr.), 3-1 (11-6, 11-8, 5-11, 11-9). Se kampen her

Kl. 13.30: Fakel-Gazprom Orenburg, Rusland (1) - Roskilde Bordtennis (8).
Fakel-Gazprom Orenburgs fire spillere er alle rangeret blandt de 40 bedste i verden. Dimitrij Ovtcharov, Tyskland (nr. 12 på vr.), Marcos Freitas, Portugal (nr. 25 på vr.), Vladimir Samsonov, Hviderusland (nr. 27 på vr.) og Alexey Liventsov, Rusland (nr. 39 på vr.).

Kl. 17.00: Sporting Clube de Portugal, Portugal (6) - Borussia Düsseldorf, Tyskland (2).
Kl. 20.30: GV Hennebont TT, Frankrig (5) - 1. FC Saarbrücken TT, Tyskland (4).

Semifinaler spilles torsdag den 17. december kl. 17.00 og kl. 20.30.
Finalen spilles fredag den 18. december kl. 20.30.


Jonathan Groth i kamp for TTSC UMMC i Champions League i Düsseldorf. Foto: ETTU.

Forfatter: 
Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 
27 26 06 09