Denne artikel opdateres løbende

Strukturen ved Suprotecyo EM-kvalifikationen

Fase 1:
Der bliver lavet en gruppe af tre og en af fire. Vinderen i Gruppe A møder derefter vinderen af Gruppe B. Vinderen af opgøret kvalificerer sig til EM i München.
Fase 2:
Den bedste 2’er fra Fase 1 møder vinderen af kvartfinalen mellem nummer 2 fra Gruppe A og nummer 4 fra Gruppe B. Den anden semifinale spilles mellem taberen af finalen i Fase 1 og kvartfinalevinderen mellem nummer 3 fra Gruppe A og nummer 3 fra Gruppe B.
Vinderne af de to semifinaler mødes derefter i en finale, hvor vinderen kvalificerer sig til EM i München.
Alle kampe spilles bedst af syv. Kampene bliver spillet i Idrættens Hus i Brøndby. Det er ikke muligt at medbringe coach til kampene.
De følgende spillere er udtaget til EM-kvalifikationen:
Gruppe A:
  • Thor Christensen
  • Theo Dyekjær
  • Emil Friis
Gruppe B:
  • Martin Buch Andersen
  • Patrick Skarsholm
  • Dominykas Samoulis
  • Matias Larsen

 

Kampe og resultater

Fase 1 – Resultater:
21.04.2022: Thor B. Christensen – Emil Friis Hansen 4-0 (11-6, 11-4, 11-5, 11-3)
21.04.2022: Martin Buch Andersen – Dominykas Samoulis 4-0 (11-8, 11-4, 11-4, 11-4)
21.04.2022: Patrick Skarsholm – Matias Larsen 4-0 (11-4, 11-8, 11-5, 11-7)

22.04.2022: Emil Friis Hansen – Theo Dyekjær 2-4 (9-11, 11-3, 8-11, 5-11, 11-4, 8-11)
22.04.2022: Martin Buch Andersen – Matias Larsen 4-2 (11-5, 9-11, 10-12, 11-4, 11-6, 11-8)
28.04.2022: Dominykas Samoulis – Matias Larsen 1-4 (7-11, 10-12, 11-9, 10-12, 7-11)
29.04.2022: Patrick Skarsholm – Dominykas Samoulis 4-0 (11-5, 11-5, 11-6, 11-5)
05.05.2022: Thor B. Christensen – Theo Dyekjær 4-0 (12-10, 11-3, 12-10, 11-6)
05.05.2022: Patrick Skarsholm – Martin Buch Andersen 4-3 (7-11, 11-3, 5-11, 12-10, 11-9, 10-12, 12-10)
06.05.2022: Finale mellem Thor B. Christensen – Patrick Skarsholm 4-0 (11-8, 11-6, 11-9, 11-8)

Gruppe A:
  • 1. Thor Christensen – er kvalificeret til EM i München
  • 2. Theo Dyekjær
  • 3. Emil Friis
Gruppe B:
  • 1. Patrick Skarsholm – var i finalen i Fase 1 mod Thor
  • 2. Martin Buch Andersen
  • 3. Matias Larsen
  • 4. Dominykas Samoulis

Thor B. Christensen tager hermed den første af de to pladser til EM, som der er på spil i Suprotecyo EM-kvalifikation.

 

Fase 2 – Resultater:
30.05.2022: Kvartfinale Dominykas Samoulis – Theo Dyekjær 4-1 (12-10, 11-5, 8-11, 11-8, 11-5)
03.06.2022: Kvartfinale  Matias Larsen – Emil Friis 4-2 (11-6, 7-11, 11-5, 11-9, 5-11, 11-7)
08.06.2022: Semifinale Martin Buch Andersen – Dominykas Samoulis 4-1 (11-6, 9-11, 15-13, 13-11, 11-9)
08.06.2022: Semifinale Patrick Skarsholm – Matias Larsen 4-1 (9-11, 11-7, 11-8, 11-6, 11-7)
09.06.2022 : Finale Martin Buch Andersen – Patrick Skarsholm 4-0 (11-8, 13-11, 11-7, 13-11)

 

Martin Buch Andersen tager hermed den anden af de to pladser til EM, som der er på spil i Suprotecyo EM-kvalifikation.

 

OBS Kampen vil blive livestreamet på Bordtennis Danmark’s nye YouTube-kanal: https://www.youtube.com/channel/UCDKm0IniIGRK1KFACI-wU9Q
Gå gerne ind og tryk abonner, så du automatisk bliver opdateret med videoer og livestreaming.