I denne artikel finder du et samlet overblik over medaljetagerne ved Senior DM 2021, Parkinson DM 2021, som blev afholdt for første gang, og Ungdom DM 2021.

Senior DM 2021

Dame single:
1. Sophie Walløe, Virum Sorgenfri BTK
2. Izabell Nørlem, Hvidovre Bordtennis
3. Jocefina Daoya Haagensen, Hvidovre Bordtennis
3. Trine Grauholm, OB Bordtennis, Odense

 

Dame double:
1. Pia Toelhøj/Sophie Walløe, Hillerød GI/Virum
2. Jocefina Daoya Haagensen/Izabell Nørlem, Hvidovre Bordtennis
3. Thea Amalie Nielsen/Maja Helene Hansen, Silkeborg BTK/OB
3. Ida Bønding Schøsler/Mille Lyngsø Stoffregen, Københavns BTK/Silkeborg BTK

 

Mix double:
1. Sophie Walløe/Anders Lind, Virum/Brønshøj
2. Noah Tolstrup Hvid/Jocefina Daoya Haagensen, OB/Hvidovre Bordtennis
3. Mogens Sonnichsen/Trine Grauholm, Fjordager/OB
3. Carsten Egeholt/Izabell Nørlem, Brønshøj/Hvidovre Bordtennis

 

Herre single:
1. Anders Lind, Brønshøj Bordtennis
2. Patrick Skarsholm, Hillerød GI
3. Thor B. Christensen, Herlev IF
3. Carsten Egeholt, Brønshøj Bordtennis

 

Herre double:
1. Anders Lind/Thor B. Christensen, Brønshøj/Herlev
2. Theo Dyekjær/Magnus Hartvigsen, Virum/Silkeborg BTK
3. Cristian David Hold/Matias Larsen, Silkeborg BTK
3. Noah Tolstrup Hvid/Patrick Skarsholm, OB/Hillerød GI

 

 

Pakinson DM 2021

Parkinson Single:
1. Clausen Henrik Steen, Park
2. Zimmermann Peter, Park
3. Hansen Kim Plum, Park
3. Tækker Bjarne, Park

  Parkinson double:
1. Ildal E / Clausen H S, Park
2. Tækker B / Zimmermann P, Park
3. Vonsild A / Hajib R, Park
3. Hansen K P / Petersen J, Park

 

 

Ungdom DM 2021

Yngre pige single:
1. Lou Sally, Virum Sorgenfri BTK
2. Mahmoud Sara, Brøndby BC
3. Steenberg Lilje Strøm, Virum Sorgenfri BTK
3. Ditlevsen Lærke, Holstebro Bordtennisklub af 1974

 

Yngre pige double:
1. Havsteen Caroline Engberg/Lou Sally, Amager/Virum
2. Ditlevsen Lærke/Lind Ida Vorm, Holstebro Bordtennisklub af 1974

 

Yngre drenge single:
1. Høier Erik, Gladsaxe BTK
2. Havsteen Johan Engberg, Amager BTK
3. Grønborg Jeppe, BTK Viby
3. Larsen Mikkel Balslev, BTK Viby

 

Yngre drenge double:
1. Havsteen Johan Engberg/Høier Erik, Amager/Gladsaxe
2. Severinsen Malik Hartvig Bruun/Hasselbalch Emil, Esbjerg/Virum
3. Jensen Marcus Ahrenholt/Bergholt Villads Rosenberg, Hillerød GI/Hvidovre Bordtennis
3. Larsen Mikkel Balslev/Grønborg Jeppe, BTK Viby

 

Yngre mix double:
1. Wirk Nikolaj/Mahmoud Sara, Brøndby BC
2. Havsteen Caroline Engberg/Jensen Marcus Ahrenholt, Amager/Hillerød GI
3. Hasselbalch Emil/Steenberg Lilje Strøm, Virum Sorgenfri BTK
3. Ditlevsen Lærke/Severinsen Malik Hartvig Bruun, HBTK 74/Esbjerg

 

Pige single:
1. Eckeroth Emma, Allerød Bordtennisklub
2. Eckeroth Sofie, Allerød Bordtennisklub
3. Kure Nikoline, Amager BTK
3. Hansen Maja Helene, OB Bordtennis, Odense

 

Pige double:
1. Kure Nikoline/Hansen Maja Helene, Amager/OB
2. Eckeroth Emma/Eckeroth Sofie, Allerød Bordtennisklub
3. Harder Laura Bruun/Søndergaard Mille Marie Birkmose, Allerød Bordtennisklub
3. Clement Emma Vendelbo/Skulska Amalia Sophie, Virum/Silkeborg BTK

 

Drenge single:
1. Berntsen Oliver Skouboe, Hvidovre Bordtennis
2.. Grønborg Johannes, BTK Viby
3. Høier Erik, Gladsaxe BTK
3. Heinig David Lund, Virum Sorgenfri BTK

 

Drenge Double:
1. Berntsen Oliver Skouboe/Heinig David Lund, Hvidovre Bordtennis/Virum
2. Kristensen Lasse Fly/Grønborg Johannes, BTK Viby
3. Petersen Jacob/Petersen Simon, Næstved Bordtennis
3. Christensen Kresten/Vonebjerg Simon, OB Bordtennis, Odense

 

Drenge og pige mix double:
1. Kure Nikoline/Berntsen Oliver Skouboe, Amager/Hvidovre Bordtennis
2. Clement Emma Vendelbo/Heinig David Lund, Virum Sorgenfri BTK
3. Hansen Mille Helene/Vonebjerg Simon, OB Bordtennis, Odense
3. Skulska Amalia Sophie/Kristensen Lasse Fly, Silkeborg BTK/Viby

 

Dame junior single:
1. Haagensen Jocefina Daoya, Hvidovre Bordtennis
2. Eckeroth Emma, Allerød Bordtennisklub
3. Christensen Ann-Christine Rosager, BTK Viby
3. Schøsler Ida Bønding, Københavns BTK

 

Dame junior double:
1. Schøsler Ida Bønding/Stoffregen Mille Lyngsø, Københavns BTK/Silkeborg BTK
2. Christensen Ann-Christine Rosager/Ansø Anna V., Viby/Silkeborg BTK
3. Andersen Mathilde/Fredsøe Katrine Jensen, Sjørring BTK
3. Mau Amanda/Berthelsen Victoria, Amager BTK

 

Herre junior single:
1. Skarsholm Patrick, Hillerød GI
2. Dyekjær Theo, Virum Sorgenfri BTK
3. Larsen Matias, Silkeborg BTK
3. Hvid Noah Tolstrup, OB Bordtennis, Odense

 

Herre junior double:
1. Dyekjær Theo/Hartvigsen Magnus, Virum/Silkeborg BTK
2. Hold Cristian David/Larsen Matias, Silkeborg BTK
3. Hvid Noah Tolstrup/Skarsholm Patrick, OB/Hillerød GI
3. Vonebjerg Benjamin/Tran Nick, OB Bordtennis, Odense

 

Junior mix double:
1. Hvid Noah Tolstrup/Haagensen Jocefina Daoya, OB/Hvidovre Bordtennis
2. Stoffregen Mille Lyngsø/Hold Cristian David, Silkeborg BTK
3. Jakobsen Alexander H./Hansen Malene Dyrby, BTK Viby
3. Hansen Maja Helene/Tran Nick, OB Bordtennis, Odense

 

Dame U21 single:
1. Haagensen Jocefina Daoya, Hvidovre Bordtennis
2. Stoffregen Mille Lyngsø, Silkeborg BTK
3. Nielsen Thea Amalie, Silkeborg BTK
3. Salhauge Mie Schou, Hvidovre Bordtennis

 

Herre U21 single:
1. Dyekjær Theo, Virum Sorgenfri BTK
2. Emborg Mikkel, Hvidovre Bordtennis
3. Hvid Noah Tolstrup, OB Bordtennis, Odense
3. Simonsen Daniel, Hillerød GI

 

Herre U21 double:
1. Svenningsen Peter/Simonsen Daniel, Hillerød GI
2. Bjerregaard Nicklas/Nielsen Kevin, B 75

 

U21 mix double:
1. Christensen Ann-Christine Rosager/Svenningsen Peter, Viby/Hillerød GI
2. Nielsen Thea Amalie/Sørensen Emil Lynge, Silkeborg BTK/Amager
3. Salhauge Mie Schou/Westermann Mads, Hvidovre Bordtennis
3. Schøsler Ida Bønding/Thomsen Laurits Jelsbak, Københavns BTK