På billedet Rasmus K. Mikkelsen, Viby ved DM senior tidligere på måneden. Foto: Jim Christensen.

Den forsvarende Top 12 vinder og højst rangerede spiller i herrejunior-rækken Rasmus K. Mikkelsen, Viby har meldt afbud til ungdoms Top 12 på grund af en skade i venstre knæ. Det betyder, at Victor Amstrup, Silkeborg hermed indkaldes.

Se programmet til ungdoms Top 12 (vedhæftet nederst).

Herunder kan du se de 60 spillere, der i 2017 er kvalificeret til ungdoms Top 12:

DAME U21/JUNIOR

Sophie Walløe, Brønshøj
Nicoline Koefoed, Hasle
Sofie Egeholt Bang, København
Kornelia Jönsson, Hasle
Line Tækker Tarbensen, Esbjerg
Louise Jakobsen, Greve
Thea Amalie Nielsen, Silkeborg
Tone Juhl Pedersen, Silkeborg
Emmelie Mogensen, Knudsker
Laura Lilholt, Viborg
Louise Andersen, Ribe

Mia Dong, Virum
Reserve:
1. Celine Sophie Røn Andersen, Hill.
(Anisha Iyer, Greve – afbud)
(Louise F. Steffens, Brønshøj – afbud)

PIGE/YNGRE PIGE
Annie Hedlund, Hasle
Jocefina Haagensen, Hvidovre
Mie Schou Salhauge, Hvidovre
Sally Maribo, Rønde
Laura Schyberg, Hillerød
Ida Bønding Schøsler, København
Agnete Kranker, Brønderslev
Cecilie Andersen, Sjørring
Maria B.H. Andersen, Daugård
Josephine R. Christensen, Midtjyl.
Ann-Christine Rosager, Hvidovre

Amalie Ipsen, Helsingør
Reserve:
1. Sia Mann Sinding, Rønde
(Xenia Rindom, B 75 – afbud)

HERRE JUNIOR
Thor B. Christensen, Brønshøj
Martin Buch Andersen, Virum
Peter Trans, Hillerød
Anton Christopher Jensen, Rosk.
Marius Dam, Viby

Simon Kyhn, Ribe
Benjamin Karl Nielsen, Amager
Lukas Bonderup, OB
Nicolai Christoffersen, Roskilde
Jens Klein-Døssing, OB

Simon Larsen, Silkeborg
Victor Amstrup, Silkeborg

Reserve:
1. Lukas Munk, OB
(Peter Svenningsen, Hillerød – afbud)
(Rasmus K. Mikkelsen, Viby – afbud)

DRENGE
Daniel Simonsen, Hillerød
Mikkel Emborg, Brønshøj
Theo Dyekjær, Virum
Niels-Anton Tybirk Le Marc, Viby
Anders Reutzer Sørensen, Kbh.
Oscar Hovmøller, Sisu/MBK
Emil Lynge Sørensen, Amager
Magnus Kaas Thomsen, Hvid.
Emil Friis Hansen, Brøndby
Matias Larsen, Silkeborg
Albert Borg Harrild, København
Felipe Matarese, Hillerød

Reserver:
1. Lasse Mørch, Sisu/MBK
2. Nicklas Boldt Hansen, Greve

YNGRE DRENGE
Cristian David Hold, Silkeborg
Alexander Sønd. Hansen, Hillerød
Noah T. Hvid, OB
William Beck, Hillerød
Carl Køngerskov, Hillerød
Thorbjørn M. Weichert, Hvidovre
Asbjørn Thomsen, OB
Alexander Attrup Mejer, Hillerød
Anton Dong, Virum
Viktor Oksfeldt, Viby
Mikkel Papsø, Silkeborg
Jacob Laursen, Brønderslev

Reserve:
1. Jonatan Feddersen, Ribe
(David Lund Heinig, Amager – afbud)

 

Forfatter: Carsten Egeholt
Kontaktperson tlf.: 27 26 06 09
Kontaktperson e-mail: carsten.egeholt@dbtu.dk