Ungdoms EM - Herre og dame junior double

You are here:

Herrer

2021: Samuel Kulcycki/Maciej Kubik, Polen

2020: Ikke afviklet

2019: Lev Katsman/Maksim Grebnev, Rusland

2018: Lev Katsman/Maksim Grebnev, Rusland

2017: Cristian Pletea/Denis Ivonin, Rumænien/Rusland

2016: Tobias Hippler/Nils Hohmeier, Tyskland

2015: Darko Jorgic/Deni Kozul, Slovenien

2014: Adam Szudi/Nandor Ecseki, Ungarn

2013: Tamas Lakatos/Adam Szudi, Ungarn

2012: Dyjas/Kulpa, Polen

2011: Simon Gauzy/Robinot, Frankrig

2010: Jonathan Groth/Honor Szocs, Danmark/Rumænien

2009: Karlsson/Översjö, Sverige
           3. Jonathan Groth/Tobias Steman Lau, Danmark

2008: Drinkhall/Knight, England

2007: Paykov/Salifou, Rusland/Frankrig

2006: Golovanov/Paykov, Rusland
           3. Mikkel Hindersson/Kasper Sternberg, Danmark

2005: Freitas/Kolarek, Portugal/Kroatien

2004: Apolonia/Freitas, Portugal

2003: Konecny/Bobillier, Tjekkiet/Frankrig

2002: Baum/Rösner, Tyskland

2001: Gorak/Svensson, Polen/Sverige

2000: Moritz/Stephan, Tyskland

1999: Michael Maze/Cyprian Asamoah, Danmark/Sverige

1998: Boll/Steele, Tyskland
           2. Michael Maze/Guðmundur Stephensen, Danmark/Island

1997: Tosic/Juzbasic, Kroatien

1996: Piacentini/De Cook, Italien/Holland

1995: Martin Monrad/Alexei Smirnov, Danmark/Rusland

1994: Smirnov/Gavriliev, Rusland
           3. Mads Sørensen/Sergei Illouichine, Danmark/Rusland

1993: Samsonov/Köstner, Hviderusland/Tyskland

1992: Blaszczyk/Krzeszewski, Polen

1991: Gustafsson/Råsberg, Sverige

1990: Noskov/Levadnyi, Sovjetunionen

1989: Wosik/Hong, Vesttyskland

1988: Mazunov/Gusev, Sovjetunionen

1987: Vardanjan/Mursov, Sovjetunionen

1986: Rosskopf/Fetzner, Vesttyskland

1985: Lupulescu/Primorac, Jugoslavien

1984: Lupulescu/Primorac, Jugoslavien

1983: Prean/Mason, England

1982: Waldner/Åkesson, Sverige

1981: Waldner/Åkesson, Sverige

1980: Waldner/Åkesson, Sverige

1979: Appelgren/Thunström,Sverige

1978: Crisan/Böhm, Rumænien

1977: Bengtsson/Franklin, Sverige

1976: Barden/Day, England

1975: Grönlund/Nilsson, Sverige

1974: Cich/Schenck, Tjekkoslovakiet

1973: Hafn/Thorsell, Sverige

1972: Strokatov/Fursov, Sovjetunionen

1971: Strokatov/Fursov, Sovjetunionen

1970: Bengtsson/Klampar, Sverige/Ungarn

1969: Orlowski/Turai, Tjekkoslovakiet

1968: Eglitis/Zlenko, Sovjetunionen

1967: Eglitis/Vardanian, Sovjetunionen

1966: Gomozkov/Vardanian, Sovjetunionen

1965: Gomozkov/Vardanian, Sovjetunionen

1963: Bernhardt/Johansson, Sverige

1962: Korpa/Vecko, Jugoslavien

1961: Polakovic/Svab, Tjekkoslovakiet

1959: Negulescu/Reti, Rumænien

1958: Corbirzan/Negulescu, Rumænien

1957: Alsér/Bengtsson, Sverige

1956: Markovic/Hrbud, Jugoslavien

1955: Süssmann/Wedig, Vesttyskland

Damer

2021: Eliza Abraamian/Natalia Malinina, Rusland

2020: Ikke afviklet

2019: Kristina Kazantseva/Mariia Tailakova, Rusland

2018: Anastasia Kolish, Rusland/Lucie Gauthier, Frankrig

2017: Maria Yovkova/Fanni Harasztovich, Bulgarien/Ungarn

2016: Lisa Lung/Eline Loyen, Belgien

2015: Maria Malanina/Daria Chernoray, Rusland

2014: Rita Fins/Patricia Maciel, Portugal

2013: Nina Mittelham/Theresa Kraft, Tyskland

2012: P. Solja/Szocs, Tyskland/Rumænien

2011: P. Solja/Szocs, Tyskland/Rumænien

2010: Balazova/Winter, Slovakiet/Tyskland

2009: Hirici/Sebe, Rumænien

2008: Balazova/Pesotska, Slovakiet/Ukraine

2007: Kolodyazhnaya/Samara, Rusland/Rumænien

2006: A. Solja/Stähr, Tyskland

2005: Dodean/Samara, Rumænien

2004: Grundisch/Penkavova, Frankrig/Tjekkiet

2003: G. Rohr/M. Rohr, Tyskland

2002: Petukhova/Voronova, Rusland

2001: Csnernyik/Pota, Ungarn

2000: Paovic/Stefanova, Kroatien/Italien

1999: Wang/Bakula, Italien/Kroatien

1998: Liu/Weberova, Østrig/Tjekkiet

1997: Ding/Wang, Italien

1996: Steff/Encea, Rumænien

1995: Steff/Manac, Rumænien

1994: Steff/Manac, Rumænien

1993: Herczig/Harsanyi, Ungarn

1992: Kusch/Kulagina, SNG

1991: Januszyk/Fichtinger,Polen/Østrig

1990: Ellö/Toth, Ungarn

1989: Wirth/Wirth, Ungarn

1988: Wirth/Hegedus, Ungarn

1987: Badescu/Lohr, Rumænien

1986: Batorfi/Nagy, Ungarn

1985: Kasalova/Davidkova, Tjekkoslovakiet

1984: Diachenko/Kowtun, Sovjetunionen

1983: Bellinger/Parker, England

1982: Daniliavitchoute/Vecherok, Sovjetunionen

1981: Daniliavitchoute/Vecherok, Sovjetunionen

1980: Grefberg/Malmberg, Finland

1979: Pelikanova/Hrachova, Tjekkoslovakiet

1978: N. Antonian/Popova, Sovjetunionen

1977: N. Antonian/Popova, Sovjetunionen

1976: Palatinus/Fabri, Jugoslavien

1975: Ferdman/Meshkova, Sovjetunionen

1974: E. Antonian/Ferdman, Sovjetunionen

1973: Ilie/Lupu, Rumænien

1972: Czik/Kuchar, Ungarn

1971: Silhanova/Vostova, Tjekkoslovakiet

1970: Juhos/Lotaller, Ungarn

1969: Crisan/Gedrajtite, Rumænien/Sovjetunionen

1968: Stephan/Löffler, DDR

1967: Eremenko/Ivanova, Sovjetunionen

1966: Jecmenica/Resler, Jugoslavien

1965: Johansson/Rundström, Sverige

1963: Johansson/Rundström, Sverige

1962: Bosa/Luzova, Tjekkoslovakiet

1961: Belotserkovskaja/Rudnova, Sovjetunionen

1959: Barasch/Ramanauskaite, Rumænien/Sovjetunionen

1958: Golopenta/Barasch, Rumænien

1957: Zemke/Koch, Vesttyskland

1956: Golopenta/Barasch, Rumænien

1955: Bates/Fielder, Englan