Ungdoms EM - Herre og dame junior single

You are here:

Herrer

2021: Kay Stumper, Tyskland

2020: Ikke afviklet

2019: Truls Möregårdh, Sverige

2018: Ioannis Sgouropoulos, Grækenland

2017: Ioannis Sgouropoulos, Grækenland

2016: Alexandre Cassin, Frankrig

2015: Anton Källberg, Sverige

2014: Alexandre Cassin, Frankrig

2013: Enzo Angles, Frankrig

2012: Tristan Flore, Frankrig

2011: Tristan Flore, Frankrig

2010: Patrick Franziska, Tyskland

2009: Quentin Robinot, Frankrig

2008: Paul Drinkhall, England

2007: Mikhail Paykov, Rusland

2006: Marcos Freitas, Portugal

2005: Dimitrij Ovtcharov, Tyskland

2004: Janos Jakab, Ungarn

2003: Christian Süss, Tyskland

2002: Christian Süss, Tyskland

2001: Daniel Gorak, Polen

2000: Constantin Cioti, Rumænien

1999: Michael Maze, Danmark

1998: Timo Boll, Tyskland
           2. Michael Maze, Danmark

1997: Timo Boll, Tyskland

1996: Magnus Molin, Sverige

1995: Alexei Smirnov, Rusland

1994: Kostadin Lengerov, Østrig

1993: Vladimir Samsonov, Hviderusland

1992: Vladimir Samsonov, SNG

1991: Slobodan Grujic, Jugoslavien

1990: Torben Wosik, Vesttyskland

1989: Dmitrij Gusev, Sovjetunionen

1988: Petr Korbel, Tjekkoslovakiet

1987: Giorca, Rumænien

1986: Tomas von Scheele, Sverige

1985: Carl Prean, England

1984: Andrei Mazunov, Sovjetunionen

1983: Jan-Ove Waldner, Sverige

1982: Jan-Ove Waldner, Sverige

1981: Jan-Ove Waldner, Sverige

1980: Niklas Persson, Sverige

1979: Jiri Ezr, Tjekkoslovakiet

1978: Jindrich Pansky, Tjekkoslovakiet

1977: Leszek Kucharski, Polen

1976: Zoran Kalinic, Jugoslavien

1975: Bagrat Burnazyan, Sovjetunionen

1974: Bagrat Burnazyan, Sovjetunionen

1973: Ulf Thorsell, Sverige

1972: Miran Savnik,Jugoslavien

1971: Anatoly Strokatov, Sovjetunionen

1970: Stellan Bengtsson, Sverige

1969: Milan Orlowski, Tjekkoslovakiet

1968: Jiri Turai, Tjekkoslovakiet

1967: Uldis Eglitis, Sovjetunionen

1966: Stanislav Gomozkov, Sovjetunionen

1965: Gegam Vardanian, Sovjetunionen

1963: Istvan Korpa, Jugoslavien

1962: Dorin Giurgiuca, Rumænien

1961: Viliam Polakovic, Tjekkoslovakiet

1959: Radu Negulescu, Rumænien

1958: Gheorge Corbirzan, Rumænien

1957: Hans Alsér, Sverige

1956: Robert Varadi, Ungarn

1955: Wolf Berger, Vesttyskland

Damer

2021: Rumænien

2020: Ikke afviklet

2019: Tyskland

2018: Aserbajdjan

2017: Rusland

2016: Rumænien

2015: Rumænien

2014: Frankrig

2013: Rumænien

2012: Rumænien

2011: Rusland

2010: Rumænien

2009: Rumænien

2008: Ukraine

2007: Rusland

2006: Rumænien

2005: Spanien

2004: Spanien

2003: Tyskland

2002: Tjekkiet

2001: Ungarn

2000: Tyskland

1999: Kroatien

1998: Rusland

1997: Italien

1996: Rusland
           3. Danmark (Sabine Borre-Larsen, Janne Jensen, Christina Jessen)

1995: Rusland

1994: Rumænien

1993: Ungarn

1992: SNG

1991: Ungarn

1990: Sovjetunionen

1989: Ungarn

1988: Jugoslavien

1987: Rumænien

1986: Tjekkoslovakiet

1985: Tjekkoslovakiet

1984: Ungarn

1983: Sovjetunionen

1982: Sovjetunionen

1981: Sovjetunionen

1980: Sovjetunionen

1979: Sovjetunionen

1978: Sovjetunionen

1977: Ungarn

1976: Sovjetunionen

1975: Jugoslavien

1974: Sovjetunionen

1973: Sovjetunionen

1972: Sovjetunionen

1971: Tjekkoslovakiet

1970: Tjekkoslovakiet

1969: Sovjetunionen

1968: Tjekkoslovakiet

1967: Tjekkoslovakiet

1966: Sovjetunionen

1965: Sverige

1963: England

1962: Sovjetunionen

1961: Sovjetunionen

1959: Rumænien

1958: Rumænien

1956: Rumænien